Wybor gimnazjum

Kiedy uczeń idzie do szkoły podstawowej w zasadzie pierwsze trzy lata dopiero oswaja się ze szkolnymi murami, a co za tym idzie raczej nie stanowi wówczas w jego przypadku większej trudności odnalezienie się w tychże realiach. Nie ma niestety gorszej rzeczy niż niezaadaptowanie się dziecka w nowym środowisku. Dzięki jednakże postawieniu na dobra szkołę, maluch od razu się przysposabia z nowym otoczeniem, zawiera pierwsze znajomości itd. Wszystko to przekłada się z czasem na jego lepsze poczucie własnej osoby, wyższą samoocenę i w konsekwencji tego także lepszy start w życie zawodowe. Niemniej jednak szkoła podstawowa oraz jej wybór to często brak większego znaczenia jeżeli chodzi o jakość kształcenia.

W podstawówce nie ma jeszcze, zwłaszcza w pierwszych jej klasach, aż tak dużego ciśnienia na naukę. Maluchy uczą się jeszcze na początku poprzez zabawę, a później przysiadają do książek, mniej więcej od klasy czwartej. Nie ma już egzaminów od przyszłego roku, które byłyby przepustką do dalszego etapu kształcenia, zatem i nie ma też stresu. Niemniej jednak nie oznacza to, że podstawówka nie jest potrzebnym elementem w edukacji naszych szkrabów. Uczniowie muszą mieć solidną podstawę do tego, ażeby mieli opcję wyboru z czasem właściwego im gimnazjum, a później liceum.

Te dwie ostatnie szkoły w szczególności mają ogromne znaczenie, jeżeli mowa o kształtowaniu się młodzieży i przybieraniu przez nią odpowiednich ścieżek zawodowych w późniejszym, dorosłym już życiu. Zacznijmy jednakże w głównej mierze od gimnazjum, któremu najwięcej miejsca będziemy chcieli poświęcić w niniejszym poradniku. Jest to temat dość kontrowersyjny, czy tego rodzaju szkoła w naszym kraju w ogóle powinna dzisiaj istnieć. Opinie są podzielone, zdań jest wiele, w zasadzie śmiało można byłoby rzec, że tyle ile osób tyle i zapewne komentarzy na ten temat.

Mimo wszystko jednak nie zapominajmy, że w końcu dla dzieciaków jest to dalsza szkoła przetrwania. Muszą się zaaklimatyzować w nowym środowisku, znowu zetknąć z nowymi uczniami, nowym towarzystwem, ale też i nowymi nauczycielami, przedmiotami, wymogami, aktywnościami pozalekcyjnymi. Zawsze jest to dla uczniów większa motywacja do pracy, chociażby ze zwykłych obaw przed nowym i nieznanym. Wybór gimnazjum powinien być dyktowany nie tyle tym, gdzie uczeń mieszka, chociaż niestety podstawą jest rejonizacja. Warto wiedzieć jednakże, że mimo wszystko poza miejscem zamieszkania, bardzo istotne okazuje się zwłaszcza jakość kształcenia. Jeżeli nasze dziecko uczy się bardzo dobrze, konieczne jest posłanie go do lepszej szkoły. W tym celu warto rozeznać się w informatorze gimnazjalnym, wybierając ten rodzaj placówki edukacyjnej, która będzie dla nas odpowiednia.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie dziecko ma zainteresowania oraz jakie są dostrzegalne przez nas jego predyspozycje. W tym celu należy przyjrzeć się bliżej dziecku, zwracając uwagę chociażby na fakt, w jaki sposób nasze dziecko rozwija się intelektualnie – w czym jest dobre itd. Nie możemy jednakże decydować za nie. Niech samo postanowi, w jakim kierunku chciałoby się specjalizować, co go konkretnie interesuje i czego nauka nie sprawia mu większych trudności a wręcz przeciwnie idzie mu pomyślnie i sprawnie oraz szybko.

Gimnazjum jest to bardzo często niedoceniany i lekceważony a w gruncie rzeczy bardzo ważny moment w życiu młodego człowieka, który staje na rozdrożu dróg intelektualnych. To, co wybierze, jeżeli chodzi o profile dostępne w regionalnych gimnazjach będzie miało przecież kluczowe znaczenie w aspekcie na przykład jego późniejszego uczenia się w liceum a następnie pójścia na wybrany kierunek studiów. Gimnazjum jest bardzo istotne w tym aspekcie, że wtedy pojawiają się wyższe poziomy nauczania a w konsekwencji tego również i szersze są zainteresowania dzieci. Krystalizują się nowe hobby oraz prawdziwe pasje.